







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,859 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,862 sqft |
| Age | 7 years (2019) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 4 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 030-932-581 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
#23 533 E 3rd Street
| Asking Price: | $1,525,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $853 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,838 sqft |
| Price / SqFt: | $830 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.69 ac. (30,238 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116474 |
| Distance: | 0 m |
#31 528 E 2nd Street
| Asking Price: | $1,729,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $700 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,107 sqft |
| Price / SqFt: | $821 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3118750 |
| Distance: | 46 m |
#11 528 E 2nd Street
| Asking Price: | $1,810,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $664 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,990 sqft |
| Price / SqFt: | $910 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3097091 |
| Distance: | 46 m |
#13 237 Ridgeway Avenue
| Asking Price: | $1,330,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $848 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,560 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3121917 |
| Distance: | 76 m |
#135 535 E 2nd Street
| Asking Price: | $1,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $720 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,606 sqft |
| Price / SqFt: | $864 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3109376 |
| Distance: | 101 m |
#137 535 E 2nd Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $720 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,607 sqft |
| Price / SqFt: | $933 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3111724 |
| Distance: | 101 m |
#1 533 E 3rd Street
| Sold Price: | $1,355,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $802 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,701 sqft |
| Price / SqFt: | $797 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3105483 |
| Distance: | 0 m |
#13 533 E 3rd Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $858 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,839 sqft |
| Price / SqFt: | $843 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3092358 |
| Distance: | 0 m |
#5 528 E 2nd Street
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | $667 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,984 sqft |
| Price / SqFt: | $837 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3075788 |
| Distance: | 46 m |
#33 528 E 2nd Street
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $700 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,101 sqft |
| Price / SqFt: | $809 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3102338 |
| Distance: | 46 m |
#122 525 E 2nd Street
| Sold Price: | $1,388,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $718 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,547 sqft |
| Price / SqFt: | $897 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3114719 |
| Distance: | 101 m |
#TH8 324 E Ridgeway Avenue
| Sold Price: | $1,130,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $355 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,400 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3080391 |
| Distance: | 150 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,604,000 | $1,604,000 | +1.1% |
| 2025 | $0 | $1,587,000 | $1,587,000 | -1.2% |
| 2024 | $0 | $1,606,000 | $1,606,000 | -8.6% |
| 2023 | $0 | $1,757,000 | $1,757,000 | +7.1% |
| 2022 | $0 | $1,641,000 | $1,641,000 | +21.2% |
| 2021 | $0 | $1,354,000 | $1,354,000 | - |