







































$21,000on May 20, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,729,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $821 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,684 (2025) |
| Maintenance Fee | $700 |
| Maint. Fee per SqFt | $0.33 |
| Home Details |
| Floor Area | 2,107 sqft |
| Age | 6 years (2020) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey, Live/Work Studio |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 031-203-698 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
#11 528 E 2nd Street
| Asking Price: | $1,810,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $664 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,990 sqft |
| Price / SqFt: | $910 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3097091 |
| Distance: | 0 m |
#23 533 E 3rd Street
| Asking Price: | $1,525,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $853 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,838 sqft |
| Price / SqFt: | $830 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.69 ac. (30,238 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116474 |
| Distance: | 46 m |
#137 535 E 2nd Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $720 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,607 sqft |
| Price / SqFt: | $933 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3111724 |
| Distance: | 55 m |
#135 535 E 2nd Street
| Asking Price: | $1,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $720 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,606 sqft |
| Price / SqFt: | $864 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3109376 |
| Distance: | 55 m |
#203 433 E 3rd Street
| Asking Price: | $1,549,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | $441 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3076701 |
| Distance: | 197 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,756,000 | $1,756,000 | -0.6% |
| 2025 | $0 | $1,766,000 | $1,766,000 | +1.0% |
| 2024 | $0 | $1,748,000 | $1,748,000 | +1.9% |
| 2023 | $0 | $1,716,000 | $1,716,000 | +6.3% |
| 2022 | $0 | $1,614,000 | $1,614,000 | +28.5% |
| 2021 | $0 | $1,256,000 | $1,256,000 | - |
Asking Price is 1.5% lower than Assessed Value (2026).