




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,402 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,984 sqft |
| Age | 106 years (1920) |
| Land |
| Land Size | 0.31 ac (13,332 sqft) |
| Land Frontage | 100 ft |
| Land Dimensions | 100 x 130 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-27 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 011-282-088 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
3041 St. Marys Avenue
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,494 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,728 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3057952 |
| Distance: | 212 m |
338 E Osborne Road
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,710 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,200 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3055725 |
| Distance: | 464 m |
100 E Kensington Road
| Sold Price: | $1,670,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,301 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,030 sqft) |
| Days on Market: | 180 |
| MLS® Number: | R3052191 |
| Distance: | 621 m |
3300 Mahon Avenue
| Sold Price: | $1,787,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,478 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,560 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3115417 |
| Distance: | 706 m |
324 W 28th Street
| Sold Price: | $1,765,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,465 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,993 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3090328 |
| Distance: | 713 m |
479 E 29th Street
| Sold Price: | $1,728,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,604 sqft |
| Price / SqFt: | $664 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3091275 |
| Distance: | 716 m |
3039 St. Georges Avenue
| Asking Price: | $2,290,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,749 sqft |
| Price / SqFt: | $833 |
| Age: | 112 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,428 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3116228 |
| Distance: | 74 m |
164 E Carisbrooke Road
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,404 sqft |
| Price / SqFt: | $748 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119312 |
| Distance: | 509 m |
402 Brand Street
| Asking Price: | $2,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,525 sqft |
| Price / SqFt: | $950 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,334 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125336 |
| Distance: | 634 m |
551 E Osborne Road
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,471 sqft |
| Price / SqFt: | $769 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,200 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3106146 |
| Distance: | 665 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,101,000 | $38,000 | $2,139,000 | -3.4% |
| 2025 | $2,178,000 | $37,300 | $2,215,300 | +2.9% |
| 2024 | $2,115,000 | $37,300 | $2,152,300 | -0.3% |
| 2023 | $2,121,000 | $37,300 | $2,158,300 | +11.9% |
| 2022 | $1,894,000 | $35,500 | $1,929,500 | +11.2% |
| 2021 | $1,700,000 | $35,500 | $1,735,500 | +11.8% |
| 2020 | $1,520,000 | $32,100 | $1,552,100 | - |