

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,964 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,279 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,255 sqft) |
| Land Frontage | 53 ft |
| Land Dimensions | 53 x 138 IRR ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 023-404-531 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,049,000 | $959,000 | $3,008,000 | -5.2% |
| 2025 | $2,189,000 | $983,000 | $3,172,000 | -1.4% |
| 2024 | $2,246,000 | $972,000 | $3,218,000 | +3.8% |
| 2023 | $2,166,000 | $933,000 | $3,099,000 | +1.4% |
| 2022 | $2,146,000 | $911,000 | $3,057,000 | +18.0% |
| 2021 | $1,746,000 | $845,000 | $2,591,000 | +5.5% |
| 2020 | $1,643,000 | $812,000 | $2,455,000 | - |
1273 Eldon Road
| Sold Price: | $2,840,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,235 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,109 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3080992 |
| Distance: | 32 m |
3586 Emerald Drive
| Sold Price: | $3,400,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,666 sqft |
| Price / SqFt: | $927 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,042 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3122100 |
| Distance: | 802 m |
3476 Wellington Crescent
| Sold Price: | $3,985,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,004 sqft |
| Price / SqFt: | $796 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,100 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3112440 |
| Distance: | 882 m |
4390 Cheviot Road
| Sold Price: | $4,173,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,656 sqft |
| Price / SqFt: | $1,141 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,087 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3116182 |
| Distance: | 1.0 km |
4869 Capilano Road
| Sold Price: | $2,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,882 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,396 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3097611 |
| Distance: | 1.1 km |
2752 Newmarket Drive
| Sold Price: | $3,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,738 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,050 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3107583 |
| Distance: | 1.5 km |
1290 Langdale Drive
| Asking Price: | $3,850,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,206 sqft |
| Price / SqFt: | $915 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 1.24 ac. (53,837 sqft) |
| Days on Market: | 348 |
| MLS® Number: | R3014476 |
| Distance: | 583 m |
1098 Linnae Avenue
| Asking Price: | $3,398,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,377 sqft |
| Price / SqFt: | $776 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,798 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3120995 |
| Distance: | 698 m |
352 St. James Crescent
| Asking Price: | $3,999,990 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,601 sqft |
| Price / SqFt: | $869 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,939 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125832 |
| Distance: | 779 m |
4368 Arundel Road
| Asking Price: | $3,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,471 sqft |
| Price / SqFt: | $936 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,946 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125674 |
| Distance: | 1.0 km |
1134 Montroyal Boulevard
| Asking Price: | $2,698,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,848 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,607 sqft) |
| Days on Market: | 9 hours |
| MLS® Number: | R3127494 |
| Distance: | 1.1 km |