


| Pricing | |
| Asking Price | $3,850,000 |
| $915 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $13,670 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,206 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Land |
| Land Size | 1.24 ac (53,837 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 161 ft |
| Price per Land SqFt | $71.51 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 009-931-104 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
1098 Linnae Avenue
| Asking Price: | $3,398,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,377 sqft |
| Price / SqFt: | $776 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,798 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120995 |
| Distance: | 414 m |
1017 Canyon Boulevard
| Asking Price: | $3,168,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,068 sqft |
| Price / SqFt: | $779 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,837 sqft) |
| Days on Market: | 205 |
| MLS® Number: | R3064098 |
| Distance: | 884 m |
97 Deep Dene Place
| Asking Price: | $3,397,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,660 sqft |
| Price / SqFt: | $928 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.47 ac. (20,530 sqft) |
| Days on Market: | 243 |
| MLS® Number: | R3052607 |
| Distance: | 999 m |
4368 Arundel Road
| Asking Price: | $3,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,471 sqft |
| Price / SqFt: | $936 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,946 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125674 |
| Distance: | 1.0 km |
352 St. James Crescent
| Asking Price: | $3,999,990 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,601 sqft |
| Price / SqFt: | $869 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,939 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125832 |
| Distance: | 1.1 km |
5197 Sonora Drive
| Asking Price: | $3,648,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,936 sqft |
| Price / SqFt: | $927 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,241 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121478 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,899,000 | $783,000 | $3,682,000 | +3.0% |
| 2024 | $2,780,000 | $795,000 | $3,575,000 | +0.1% |
| 2023 | $2,759,000 | $814,000 | $3,573,000 | -1.8% |
| 2022 | $2,816,000 | $824,000 | $3,640,000 | +32.7% |
| 2021 | $1,980,000 | $764,000 | $2,744,000 | +4.1% |
| 2020 | $1,973,000 | $662,000 | $2,635,000 | - |
Asking Price is 4.6% higher than Assessed Value (2026).