































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,630 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,312 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,550 sqft) |
| Land Frontage | 35 ft |
| Land Dimensions | 35 x 130 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 018-438-253 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
1168 Canyon Boulevard
| Sold Price: | $2,304,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,011 sqft |
| Price / SqFt: | $765 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3094985 |
| Distance: | 191 m |
999 Canyon Boulevard
| Sold Price: | $2,235,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,930 sqft |
| Price / SqFt: | $763 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3115149 |
| Distance: | 363 m |
4302 Carolyn Drive
| Sold Price: | $2,310,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,585 sqft |
| Price / SqFt: | $894 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,520 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3084510 |
| Distance: | 1.0 km |
637 Alpine Court
| Sold Price: | $2,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,656 sqft |
| Price / SqFt: | $855 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,732 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3076159 |
| Distance: | 1.2 km |
647 Blueridge Avenue
| Sold Price: | $1,775,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,746 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,492 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3118166 |
| Distance: | 1.2 km |
935 Beaconsfield Road
| Sold Price: | $2,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,978 sqft |
| Price / SqFt: | $766 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,050 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3092362 |
| Distance: | 1.5 km |
1134 Montroyal Boulevard
| Asking Price: | $2,698,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,848 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,607 sqft) |
| Days on Market: | 9 hours |
| MLS® Number: | R3127494 |
| Distance: | 252 m |
4491 Primrose Lane
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,730 sqft |
| Price / SqFt: | $842 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,521 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3091289 |
| Distance: | 670 m |
956 Belvista Crescent
| Asking Price: | $2,550,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,569 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,700 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3109444 |
| Distance: | 681 m |
4792 Cedarcrest Avenue
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,549 sqft |
| Price / SqFt: | $863 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3122736 |
| Distance: | 781 m |
4497 Canterbury Crescent
| Asking Price: | $2,188,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $123 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,997 sqft |
| Price / SqFt: | $730 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,800 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3121187 |
| Distance: | 984 m |
186 Stevens Drive
| Asking Price: | $2,448,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,207 sqft |
| Price / SqFt: | $764 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.76 ac. (33,105 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3108698 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,576,000 | $610,000 | $2,186,000 | -2.0% |
| 2024 | $1,598,000 | $633,000 | $2,231,000 | -1.6% |
| 2023 | $1,616,000 | $651,000 | $2,267,000 | +5.5% |
| 2022 | $1,545,000 | $603,000 | $2,148,000 | +15.2% |
| 2021 | $1,298,000 | $566,000 | $1,864,000 | +5.4% |
| 2020 | $1,274,000 | $494,000 | $1,768,000 | - |