































| Pricing | |
| Asking Price | $2,199,000 |
| $863 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,969 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,549 sqft |
| Age | 70 years (1956) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,000 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 111 IRR ft |
| Price per Land SqFt | $314.14 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2019-May-28 |
| Previously Sold Price | $1,720,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$479,000 (+27.8%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 4 Level Split |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 009-499-687 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,735,000 | $452,000 | $2,187,000 | -4.8% |
| 2025 | $1,837,000 | $461,000 | $2,298,000 | +4.8% |
| 2024 | $1,736,000 | $457,000 | $2,193,000 | +1.2% |
| 2023 | $1,681,000 | $487,000 | $2,168,000 | +8.1% |
| 2022 | $1,541,000 | $465,000 | $2,006,000 | +18.8% |
| 2021 | $1,259,000 | $429,000 | $1,688,000 | +7.2% |
| 2020 | $1,224,000 | $351,000 | $1,575,000 | - |
Asking Price is 0.5% higher than Assessed Value (2026).
922 Canyon Boulevard
| Asking Price: | $1,885,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,416 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3121545 |
| Distance: | 187 m |
4902 Ranger Avenue
| Asking Price: | $2,125,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,303 sqft |
| Price / SqFt: | $923 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,125 sqft) |
| Days on Market: | 7 hours |
| MLS® Number: | R3127730 |
| Distance: | 254 m |
977 Belvedere Drive
| Asking Price: | $1,838,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,320 sqft |
| Price / SqFt: | $792 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125961 |
| Distance: | 363 m |
4497 Canterbury Crescent
| Asking Price: | $2,188,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $123 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,997 sqft |
| Price / SqFt: | $730 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,800 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3121187 |
| Distance: | 391 m |
954 Tudor Avenue
| Asking Price: | $2,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,726 sqft |
| Price / SqFt: | $990 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,782 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3109875 |
| Distance: | 685 m |