







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,664 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,811 sqft |
| Age | 75 years (1951) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,655 sqft) |
| Land Frontage | 50.6 ft |
| Land Dimensions | 50.6 x 92 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Reverse 2 Storey |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 001-575-929 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,254,000 | $218,000 | $1,472,000 | -3.3% |
| 2024 | $1,276,000 | $246,000 | $1,522,000 | +0.9% |
| 2023 | $1,246,000 | $262,000 | $1,508,000 | +8.7% |
| 2022 | $1,123,000 | $264,000 | $1,387,000 | +25.6% |
| 2021 | $837,000 | $267,000 | $1,104,000 | +16.8% |
| 2020 | $830,000 | $115,000 | $945,000 | - |
505 Garfield Street
| Sold Price: | $1,588,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,128 sqft |
| Price / SqFt: | $746 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,055 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3114427 |
| Distance: | 226 m |
548 Amess Street
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,155 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3072818 |
| Distance: | 353 m |
412 Blair Avenue
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $734 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,775 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3118957 |
| Distance: | 381 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263134432/83dcefb7.jpeg)
401 School Street
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,006 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,600 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3112805 |
| Distance: | 491 m |
431 School Street
| Sold Price: | $1,425,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,869 sqft |
| Price / SqFt: | $762 |
| Age: | 113 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,709 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3101599 |
| Distance: | 502 m |
348 Simpson Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,250 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 95 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,254 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3089269 |
| Distance: | 838 m |
432 Richmond Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,005 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 113 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,694 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103920 |
| Distance: | 62 m |
914 Ladner Street
| Asking Price: | $1,550,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,148 sqft |
| Price / SqFt: | $722 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,605 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119231 |
| Distance: | 117 m |
917 Ladner Street
| Asking Price: | $1,330,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,694 sqft |
| Price / SqFt: | $785 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,575 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3077638 |
| Distance: | 139 m |
918 Ladner Street
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,996 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,607 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3079715 |
| Distance: | 147 m |
922 Surrey Street
| Asking Price: | $1,288,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,098 sqft |
| Price / SqFt: | $614 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,600 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107172 |
| Distance: | 193 m |
521 Garfield Street
| Asking Price: | $1,268,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,876 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,563 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108701 |
| Distance: | 268 m |