


































$25,000on May 19, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,550,000 |
| $722 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,546 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,148 sqft |
| Age | 75 years (1951) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,605 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 92 ft |
| Price per Land SqFt | $336.59 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2022-Jan-17 |
| Previously Sold Price | $1,760,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | -$210,000 (-11.9%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 010-075-917 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted New Westminster Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
7790 Elford Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,360 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3099381 |
| Distance: | 160 m |
432 Richmond Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,005 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 113 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,694 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3103920 |
| Distance: | 173 m |
7779 Elford Street
| Asking Price: | $1,522,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,779 sqft |
| Price / SqFt: | $856 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3075358 |
| Distance: | 177 m |
521 Garfield Street
| Asking Price: | $1,268,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,876 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,563 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3108701 |
| Distance: | 291 m |
9175 Holmes Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,034 sqft |
| Price / SqFt: | $934 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,671 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3126218 |
| Distance: | 341 m |
341 Sherbrooke Street
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,360 sqft |
| Price / SqFt: | $678 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,194 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3106178 |
| Distance: | 567 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,246,000 | $200,000 | $1,446,000 | -3.6% |
| 2025 | $1,290,000 | $210,000 | $1,500,000 | +1.4% |
| 2023 | $1,238,000 | $242,000 | $1,480,000 | +8.8% |
| 2022 | $1,116,000 | $244,000 | $1,360,000 | +21.1% |
| 2021 | $874,000 | $249,000 | $1,123,000 | +0.4% |
| 2020 | $910,000 | $208,000 | $1,118,000 | - |
Asking Price is 7.2% higher than Assessed Value (2026).