


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,668 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,984 sqft |
| Age | 79 years (1947) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,720 sqft) |
| Land Frontage | 44 ft |
| Land Dimensions | 44 x 130 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-05 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 010-794-565 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
119 Durham Street
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,390 sqft |
| Price / SqFt: | $879 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,634 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3115139 |
| Distance: | 325 m |
56 Seventh Avenue
| Sold Price: | $1,820,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,327 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,204 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3107904 |
| Distance: | 345 m |
921 Fifth Street
| Sold Price: | $1,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,693 sqft |
| Price / SqFt: | $603 |
| Age: | 83 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3088156 |
| Distance: | 725 m |
929 Fourth Street
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,721 sqft |
| Price / SqFt: | $845 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,808 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3049343 |
| Distance: | 725 m |
929 Sixth Street
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,248 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,339 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3087340 |
| Distance: | 817 m |
8052 11th Avenue
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,664 sqft |
| Price / SqFt: | $554 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,497 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3122309 |
| Distance: | 847 m |
222 Princess Street
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,984 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,720 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119841 |
| Distance: | 0 m |
124 Sixth Avenue
| Asking Price: | $1,799,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,445 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 115 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,552 sqft) |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3079045 |
| Distance: | 197 m |
107 Seventh Avenue
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,428 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,025 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115931 |
| Distance: | 305 m |
234 Eighth Avenue
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,451 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,631 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108335 |
| Distance: | 320 m |
725 Fifth Street
| Asking Price: | $2,098,000 |
| Listing Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,577 sqft |
| Price / SqFt: | $814 |
| Age: | 95 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,867 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3129503 |
| Distance: | 404 m |
416 Second Street
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,241 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,356 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3121396 |
| Distance: | 411 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,602,000 | $189,000 | $1,791,000 | +1.9% |
| 2025 | $1,572,000 | $185,000 | $1,757,000 | +0.7% |
| 2024 | $1,551,000 | $193,000 | $1,744,000 | -1.2% |
| 2023 | $1,555,000 | $210,000 | $1,765,000 | +13.7% |
| 2022 | $1,320,000 | $232,000 | $1,552,000 | +19.0% |
| 2021 | $1,095,000 | $209,000 | $1,304,000 | - |