
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,658 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,396 sqft |
| Age | 77 years (1949) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,590 sqft) |
| Land Frontage | 73 ft |
| Land Dimensions | 73 x 115 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-25 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 011-058-544 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
311 Liverpool Street
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,017 sqft |
| Price / SqFt: | $942 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,304 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3062538 |
| Distance: | 402 m |
56 Seventh Avenue
| Sold Price: | $1,820,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,327 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,204 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3107904 |
| Distance: | 955 m |
310 Seventh Avenue
| Sold Price: | $1,914,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,220 sqft |
| Price / SqFt: | $862 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3110560 |
| Distance: | 1.0 km |
140 Harvey Street
| Sold Price: | $1,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,316 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,407 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3074358 |
| Distance: | 1.2 km |
921 Fifth Street
| Sold Price: | $1,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,693 sqft |
| Price / SqFt: | $603 |
| Age: | 83 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3088156 |
| Distance: | 1.6 km |
914 London Street
| Sold Price: | $1,765,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,790 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,558 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3102121 |
| Distance: | 2.0 km |
106 College Court
| Asking Price: | $2,098,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,396 sqft |
| Price / SqFt: | $876 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,590 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3128189 |
| Distance: | 0 m |
109 Oakland Street
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,447 sqft |
| Price / SqFt: | $817 |
| Age: | 133 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,356 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128795 |
| Distance: | 438 m |
416 Second Street
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,241 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,356 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3121396 |
| Distance: | 482 m |
438 Fourth Street
| Asking Price: | $2,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,805 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 88 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,500 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103555 |
| Distance: | 740 m |
524 Second Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,228 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,104 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118449 |
| Distance: | 750 m |
222 Princess Street
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,984 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,720 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119841 |
| Distance: | 892 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,917,000 | $161,000 | $2,078,000 | +4.7% |
| 2025 | $1,824,000 | $160,000 | $1,984,000 | +0.4% |
| 2024 | $1,810,000 | $166,000 | $1,976,000 | +5.6% |
| 2023 | $1,700,000 | $172,000 | $1,872,000 | +4.6% |
| 2022 | $1,625,000 | $165,000 | $1,790,000 | +18.9% |
| 2021 | $1,380,000 | $126,000 | $1,506,000 | +3.9% |
| 2020 | $1,280,000 | $169,000 | $1,449,000 | - |