



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,237 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,619 sqft |
| Age | 49 years (1977) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,800 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 130.00 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-Apr-30 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 004-936-981 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
32261 Swift Drive
| Sold Price: | $915,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,500 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 169 |
| MLS® Number: | R3040854 |
| Distance: | 191 m |
7657 Blott Street
| Sold Price: | $737,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,642 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3070252 |
| Distance: | 246 m |
7626 Wren Street
| Sold Price: | $735,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,002 sqft |
| Price / SqFt: | $367 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,428 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3090249 |
| Distance: | 410 m |
31949 Silverdale Avenue
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,884 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,490 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3086437 |
| Distance: | 467 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263090182/83dcefb7.jpeg)
7515 Simon Avenue
| Sold Price: | $630,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,368 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,060 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3068555 |
| Distance: | 540 m |
32354 14 Avenue
| Sold Price: | $840,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,842 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,194 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3099212 |
| Distance: | 590 m |
32174 Sandpiper Place
| Asking Price: | $775,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,619 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3117966 |
| Distance: | 0 m |
7691 Woodcock Crescent
| Asking Price: | $988,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,950 sqft |
| Price / SqFt: | $507 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,820 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3115180 |
| Distance: | 479 m |
32244 14th Avenue
| Asking Price: | $779,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,007 sqft |
| Price / SqFt: | $388 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 136 |
| MLS® Number: | R3079710 |
| Distance: | 480 m |
7585 Bluejay Crescent
| Asking Price: | $749,999 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,016 sqft |
| Price / SqFt: | $372 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,326 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128392 |
| Distance: | 675 m |
32410 Diamond Avenue
| Asking Price: | $748,888 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,851 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,571 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3118725 |
| Distance: | 845 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $617,000 | $121,000 | $738,000 | -10.3% |
| 2024 | $689,000 | $134,000 | $823,000 | -2.7% |
| 2023 | $718,000 | $128,000 | $846,000 | +7.4% |
| 2022 | $651,000 | $137,000 | $788,000 | +40.1% |
| 2021 | $468,000 | $94,500 | $562,500 | - |