


































| Pricing | |
| Asking Price | $749,999 |
| $372 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,329 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,016 sqft |
| Age | 55 years (1971) |
| Land |
| Land Size | 0.26 ac (11,326 sqft) |
| Land Frontage | 45 ft |
| Land Dimensions | 45 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $66.22 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2015-Oct-25 |
| Previously Sold Price | $402,500 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$347,499 (+86.3%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 007-142-854 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Mission Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
32140 Bueckert Avenue
| Asking Price: | $925,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,366 sqft |
| Price / SqFt: | $391 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,550 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3098406 |
| Distance: | 658 m |
7348 Terepocki Crescent
| Asking Price: | $869,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,938 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,600 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3121522 |
| Distance: | 659 m |
32174 Sandpiper Place
| Asking Price: | $775,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,619 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117966 |
| Distance: | 675 m |
7902 Heron Street
| Asking Price: | $930,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,112 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,020 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3081155 |
| Distance: | 972 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $722,000 | $268,000 | $990,000 | -7.2% |
| 2025 | $802,000 | $265,000 | $1,067,000 | -1.8% |
| 2024 | $806,000 | $281,000 | $1,087,000 | -1.6% |
| 2023 | $839,000 | $266,000 | $1,105,000 | +7.1% |
| 2022 | $762,000 | $270,000 | $1,032,000 | +40.6% |
| 2021 | $548,000 | $186,000 | $734,000 | +8.6% |
| 2020 | $532,000 | $144,000 | $676,000 | - |
Asking Price is 24.2% lower than Assessed Value (2026).