







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,860 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,428 sqft |
| Age | 2 years (2024) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,994 sqft) |
| Land Frontage | 40 ft |
| Land Dimensions | 40 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 031-477-534 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
23262 137 Avenue
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,500 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,993 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3080607 |
| Distance: | 276 m |
23091 134 Loop
| Sold Price: | $1,445,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,116 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,644 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3092539 |
| Distance: | 290 m |
13895 Docksteader Loop
| Sold Price: | $1,395,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,427 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,446 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3076356 |
| Distance: | 705 m |
13652 228 Street
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,302 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,578 sqft) |
| Days on Market: | 198 |
| MLS® Number: | R3053936 |
| Distance: | 710 m |
13645 McKercher Drive
| Sold Price: | $1,698,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,122 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,737 sqft) |
| Days on Market: | 153 |
| MLS® Number: | R3070065 |
| Distance: | 976 m |
14107 Mier Drive
| Sold Price: | $1,445,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,992 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,288 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3091590 |
| Distance: | 1.0 km |
23140 136 Avenue
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,651 sqft |
| Price / SqFt: | $678 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 2.00 ac. (87,120 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100877 |
| Distance: | 111 m |
13618 231 Street
| Asking Price: | $1,499,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,087 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,988 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112679 |
| Distance: | 162 m |
13686 232a Street
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,240 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127490 |
| Distance: | 261 m |
13691 Blake Loop
| Asking Price: | $1,495,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,478 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,352 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112500 |
| Distance: | 464 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $749,000 | $829,000 | $1,578,000 | -3.1% |
| 2025 | $803,000 | $826,000 | $1,629,000 | +114.9% |
| 2023 | $758,000 | $0 | $758,000 | +9.4% |
| 2022 | $693,000 | $0 | $693,000 | - |