







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,798,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $678 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,463 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,651 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 2.00 ac (87,120 sqft) |
| Land Frontage | 158.6 ft |
| Land Dimensions | 158.6 x 549.10 ft |
| Price per Land SqFt | $20.64 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2024-Jul-31 |
| Previously Sold Price | $1,300,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$498,000 (+38.3%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 006-958-338 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
13618 231 Street
| Asking Price: | $1,499,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,087 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,988 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112679 |
| Distance: | 189 m |
13542 Nelson Peak Drive
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,998 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,898 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107993 |
| Distance: | 453 m |
13333 Balsam Street
| Asking Price: | $1,518,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,301 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,587 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112358 |
| Distance: | 657 m |
23462 133 Avenue
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,193 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,307 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113444 |
| Distance: | 779 m |
23370 Seymour Avenue
| Asking Price: | $1,379,900 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,961 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,398 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126702 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,103,000 | $156,000 | $1,259,000 | -23.0% |
| 2024 | $1,452,000 | $184,000 | $1,636,000 | -1.9% |
| 2023 | $1,458,000 | $209,000 | $1,667,000 | +14.0% |
| 2022 | $1,269,000 | $193,000 | $1,462,000 | +26.0% |
| 2021 | $1,028,000 | $132,000 | $1,160,000 | +3.9% |
| 2020 | $989,000 | $127,000 | $1,116,000 | - |
Asking Price is 42.8% higher than Assessed Value (2026).