





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,483 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,207 sqft |
| Age | 13 years (2013) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,804 sqft) |
| Land Frontage | 48 ft |
| Land Dimensions | 48 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-05 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 028-288-998 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
11972 239 Street
| Sold Price: | $1,365,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,924 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,847 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3054957 |
| Distance: | 97 m |
23860 118 Avenue
| Sold Price: | $1,005,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,495 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,068 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3081689 |
| Distance: | 307 m |
11561 238a Street
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,959 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,827 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3111875 |
| Distance: | 784 m |
11457 Creekside Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,362 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,555 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121031 |
| Distance: | 1.0 km |
23861 113b Avenue
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,848 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3086858 |
| Distance: | 1.1 km |
#1125 11497 236 Street
| Sold Price: | $1,162,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $142 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,556 sqft |
| Price / SqFt: | $327 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,372 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3078340 |
| Distance: | 1.1 km |
11972 239 Street
| Asking Price: | $1,365,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,970 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,847 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120796 |
| Distance: | 97 m |
23863 119b Avenue
| Asking Price: | $1,390,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,847 sqft |
| Price / SqFt: | $488 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,556 sqft) |
| Days on Market: | 115 |
| MLS® Number: | R3086557 |
| Distance: | 155 m |
11861 240 Street
| Asking Price: | $1,159,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,917 sqft |
| Price / SqFt: | $397 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,037 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3116744 |
| Distance: | 155 m |
11728 Creekside Street
| Asking Price: | $1,469,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,967 sqft |
| Price / SqFt: | $370 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,651 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3095611 |
| Distance: | 485 m |
11537 236b Street
| Asking Price: | $1,425,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,086 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,276 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117542 |
| Distance: | 951 m |
11826 Meadowlark Drive
| Asking Price: | $1,390,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,496 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,741 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123314 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $803,000 | $579,000 | $1,382,000 | -2.6% |
| 2025 | $788,000 | $631,000 | $1,419,000 | -0.5% |
| 2024 | $742,000 | $684,000 | $1,426,000 | +1.6% |
| 2023 | $728,000 | $675,000 | $1,403,000 | +8.3% |
| 2022 | $685,000 | $611,000 | $1,296,000 | +38.5% |
| 2021 | $484,000 | $452,000 | $936,000 | +5.9% |
| 2020 | $491,000 | $393,000 | $884,000 | - |