







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,390,000 |
| $488 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $8,554 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,847 sqft |
| Age | 6 years (2020) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,556 sqft) |
| Land Frontage | 50.85 ft |
| Land Dimensions | 50.85 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $305.09 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 030-758-157 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
11972 239 Street
| Asking Price: | $1,365,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,970 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,847 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120796 |
| Distance: | 110 m |
11861 240 Street
| Asking Price: | $1,159,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,917 sqft |
| Price / SqFt: | $397 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,037 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116744 |
| Distance: | 309 m |
11537 240 Street
| Asking Price: | $1,150,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,370 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,993 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109911 |
| Distance: | 911 m |
11826 Meadowlark Drive
| Asking Price: | $1,390,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,496 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,741 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123314 |
| Distance: | 949 m |
23381 Whippoorwill Avenue
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,517 sqft |
| Price / SqFt: | $384 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,213 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102613 |
| Distance: | 1.0 km |
#1122 11497 236 Street
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $142 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,172 sqft |
| Price / SqFt: | $378 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,240 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117364 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $754,000 | $626,000 | $1,380,000 | -2.4% |
| 2025 | $740,000 | $674,000 | $1,414,000 | -0.6% |
| 2024 | $697,000 | $726,000 | $1,423,000 | +1.6% |
| 2023 | $684,000 | $717,000 | $1,401,000 | +6.6% |
| 2022 | $643,000 | $671,000 | $1,314,000 | +101.2% |
| 2021 | $455,000 | $198,000 | $653,000 | +41.6% |
| 2020 | $461,000 | $0 | $461,000 | - |
Asking Price is 0.7% higher than Assessed Value (2026).