



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,594 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,807 sqft |
| Age | 6 years (2020) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,042 sqft) |
| Land Frontage | 47 ft |
| Land Dimensions | 47 x 129 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 030-695-988 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents
10897 Morrisette Place
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,394 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,290 sqft) |
| Days on Market: | 252 |
| MLS® Number: | R3049296 |
| Distance: | 13 m |
10509 McVeety Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,813 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,643 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124434 |
| Distance: | 1.0 km |
24417 Jenewein Drive
| Asking Price: | $1,749,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,517 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,023 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085761 |
| Distance: | 1.2 km |
11030 241a Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,487 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,117 sqft) |
| Days on Market: | 176 |
| MLS® Number: | R3071463 |
| Distance: | 1.6 km |
10861 Morrisette Place
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,921 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,332 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3113410 |
| Distance: | 73 m |
10543 248 Street
| Sold Price: | $1,418,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,773 sqft |
| Price / SqFt: | $376 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,643 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3101611 |
| Distance: | 806 m |
10556 McVeety Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,217 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,560 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3064262 |
| Distance: | 917 m |
24629 105a Avenue
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,238 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,186 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3081195 |
| Distance: | 940 m |
24618 105a Avenue
| Sold Price: | $1,320,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,688 sqft |
| Price / SqFt: | $358 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,053 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3071211 |
| Distance: | 1.0 km |
24761 101b Avenue
| Sold Price: | $1,583,500 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,694 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,905 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3114374 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $734,000 | $1,077,000 | $1,811,000 | -0.8% |
| 2025 | $829,000 | $997,000 | $1,826,000 | -0.3% |
| 2024 | $768,000 | $1,063,000 | $1,831,000 | -2.6% |
| 2023 | $724,000 | $1,155,000 | $1,879,000 | +17.2% |
| 2022 | $685,000 | $918,000 | $1,603,000 | +111.2% |
| 2021 | $615,000 | $144,000 | $759,000 | +40.6% |
| 2020 | $540,000 | $0 | $540,000 | - |