| Pricing | |
| Asking Price | $1,700,000 |
| Price per Floor SqFt | $445 |
| Home Details |
| Floor Area | 3,818 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,000 sqft) |
| Land Frontage | 40 ft |
| Land Dimensions | 40 x 100 ft |
| Price per Land SqFt | $425.00 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 032-195-893 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Maple Ridge Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $681,000 | $0 | $681,000 | -5.5% |
| 2025 | $721,000 | $0 | $721,000 | - |
Asking Price is 149.6% higher than Assessed Value (2026).
10490 McVeety Street
| Asking Price: | $1,367,700 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,059 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,252 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122446 |
| Distance: | 194 m |
10509 McVeety Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,813 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,643 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124434 |
| Distance: | 216 m |
24696 103a Avenue
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,775 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,334 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101079 |
| Distance: | 288 m |
10469 McEachern Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,942 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,623 sqft) |
| Days on Market: | 142 |
| MLS® Number: | R3075870 |
| Distance: | 309 m |
24382 104 Avenue
| Asking Price: | $1,299,880 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,206 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,918 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118498 |
| Distance: | 467 m |