







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,274 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,059 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,252 sqft) |
| Land Frontage | 44 ft |
| Land Dimensions | 44 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 030-539-471 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
24618 105a Avenue
| Sold Price: | $1,320,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,688 sqft |
| Price / SqFt: | $358 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,053 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3071211 |
| Distance: | 122 m |
10556 McVeety Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,217 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,560 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3064262 |
| Distance: | 136 m |
10459 248 Street
| Sold Price: | $1,379,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,000 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,636 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3038004 |
| Distance: | 278 m |
10543 248 Street
| Sold Price: | $1,418,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,773 sqft |
| Price / SqFt: | $376 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,643 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3101611 |
| Distance: | 292 m |
10651 Kimola Way
| Sold Price: | $1,490,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,405 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,084 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3097769 |
| Distance: | 314 m |
24575 106b Avenue
| Sold Price: | $1,670,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,698 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,157 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3081844 |
| Distance: | 446 m |
10490 McVeety Street
| Asking Price: | $1,367,700 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,059 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,252 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122446 |
| Distance: | 0 m |
10473 Robertson Street
| Asking Price: | $1,120,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,790 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,906 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3101170 |
| Distance: | 97 m |
10489 Robertson Street
| Asking Price: | $1,185,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,747 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,906 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3105585 |
| Distance: | 106 m |
10469 McEachern Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,942 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,623 sqft) |
| Days on Market: | 145 |
| MLS® Number: | R3075870 |
| Distance: | 174 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $687,000 | $673,000 | $1,360,000 | +40.5% |
| 2025 | $727,000 | $241,000 | $968,000 | +20.9% |
| 2024 | $733,000 | $67,800 | $800,800 | +11.7% |
| 2023 | $696,000 | $20,900 | $716,900 | +15.5% |
| 2022 | $599,000 | $21,700 | $620,700 | +35.5% |
| 2021 | $458,000 | $0 | $458,000 | -3.8% |
| 2020 | $476,000 | $0 | $476,000 | - |