This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 3,616 sqft |
| Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,928 sqft) |
| Land Frontage | 46.78 ft |
| Land Dimensions | 14.26 x ? m |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 032-093-241 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
19678 75 Avenue
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,885 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,378 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3071947 |
| Distance: | 126 m |
19786 75b Avenue
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,826 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,954 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3106692 |
| Distance: | 226 m |
7301 196a Street
| Sold Price: | $1,544,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,695 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,606 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3094201 |
| Distance: | 431 m |
19667 72a Avenue
| Sold Price: | $1,490,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,615 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,666 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3089007 |
| Distance: | 456 m |
7251 196 Street
| Sold Price: | $1,435,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,179 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,342 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3069176 |
| Distance: | 524 m |
20061 74th Avenue
| Sold Price: | $1,560,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,691 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,823 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3080993 |
| Distance: | 671 m |
7445 197a Street
| Asking Price: | $1,849,900 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,616 sqft |
| Price / SqFt: | $512 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,836 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3124304 |
| Distance: | 28 m |
19756 74a Avenue
| Asking Price: | $1,829,900 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,522 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,928 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3124269 |
| Distance: | 74 m |
19660 75 Avenue
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,829 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,368 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3112512 |
| Distance: | 167 m |
7545 197a Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,956 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,350 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117350 |
| Distance: | 176 m |
19655 74a Avenue
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,036 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,286 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117545 |
| Distance: | 177 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $916,000 | $0 | $916,000 | -7.8% |
| 2025 | $993,000 | $0 | $993,000 | +9.2% |
| 2024 | $909,000 | $0 | $909,000 | - |