







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,396 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,695 sqft |
| Age | 22 years (2004) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,606 sqft) |
| Land Frontage | 43.96 ft |
| Land Dimensions | 43.96 x 82.02 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 025-866-320 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
7251 196 Street
| Sold Price: | $1,435,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,179 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,342 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3069176 |
| Distance: | 94 m |
7331 196 Street
| Sold Price: | $1,320,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,123 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,576 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3066814 |
| Distance: | 120 m |
19667 72a Avenue
| Sold Price: | $1,490,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,615 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,666 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3089007 |
| Distance: | 154 m |
19631 74 Avenue
| Sold Price: | $1,633,330 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,346 sqft |
| Price / SqFt: | $488 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,951 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3065687 |
| Distance: | 272 m |
7137 196 Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,035 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,906 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3073051 |
| Distance: | 291 m |
19678 75 Avenue
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,885 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,378 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3071947 |
| Distance: | 404 m |
19650 73a Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,441 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,369 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110620 |
| Distance: | 78 m |
7260 196 Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,420 sqft |
| Price / SqFt: | $394 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,171 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118781 |
| Distance: | 90 m |
19662 73a Avenue
| Asking Price: | $1,589,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,538 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,391 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103902 |
| Distance: | 106 m |
7260 197 Street
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,374 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,714 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123576 |
| Distance: | 236 m |
19478 72 Avenue
| Asking Price: | $1,398,890 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,252 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,924 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088423 |
| Distance: | 331 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $886,000 | $652,000 | $1,538,000 | -3.1% |
| 2025 | $862,000 | $725,000 | $1,587,000 | -2.1% |
| 2024 | $906,000 | $715,000 | $1,621,000 | +2.4% |
| 2023 | $871,000 | $712,000 | $1,583,000 | +11.3% |
| 2022 | $815,000 | $607,000 | $1,422,000 | +31.1% |
| 2021 | $574,000 | $511,000 | $1,085,000 | +5.0% |
| 2020 | $565,000 | $468,000 | $1,033,000 | -5.0% |
| 2019 | $682,000 | $405,000 | $1,087,000 | +5.3% |
| 2018 | $659,000 | $373,000 | $1,032,000 | +9.1% |
| 2017 | $539,000 | $407,000 | $946,000 | - |