







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,349,000 |
| Price per Floor SqFt | $394 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,249 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,420 sqft |
| Age | 22 years (2004) |
| Land |
| Land Size | 0.07 ac (3,171 sqft) |
| Land Frontage | 43.96 ft |
| Land Dimensions | 43.96 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $425.42 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2017-May-15 |
| Previously Sold Price | $870,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$479,000 (+55.1%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 025-866-460 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
19555 72 Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,596 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,914 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3109443 |
| Distance: | 114 m |
19662 73a Avenue
| Asking Price: | $1,589,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,538 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,391 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3103902 |
| Distance: | 177 m |
19478 72 Avenue
| Asking Price: | $1,398,890 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,252 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,924 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3088423 |
| Distance: | 268 m |
7299 194a Street
| Asking Price: | $1,299,890 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,580 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,410 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3121227 |
| Distance: | 374 m |
7032 195a Street
| Asking Price: | $1,469,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,259 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,454 sqft) |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3071057 |
| Distance: | 419 m |
7349 194 Street
| Asking Price: | $1,542,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,569 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,808 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3099906 |
| Distance: | 481 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $845,000 | $609,000 | $1,454,000 | -3.1% |
| 2025 | $822,000 | $678,000 | $1,500,000 | -2.1% |
| 2024 | $864,000 | $668,000 | $1,532,000 | +2.4% |
| 2023 | $830,000 | $666,000 | $1,496,000 | +11.5% |
| 2022 | $775,000 | $567,000 | $1,342,000 | +31.2% |
| 2021 | $546,000 | $477,000 | $1,023,000 | +4.9% |
| 2020 | $538,000 | $437,000 | $975,000 | -5.2% |
| 2019 | $649,000 | $379,000 | $1,028,000 | +5.3% |
| 2018 | $627,000 | $349,000 | $976,000 | +10.8% |
| 2017 | $522,000 | $359,000 | $881,000 | - |
Asking Price is 7.2% lower than Assessed Value (2026).