




























$30,000on Apr 23, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,345,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $561 |
| Home Details |
| Floor Area | 2,399 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Land |
| Land Size | 0.07 ac (2,893 sqft) |
| Land Frontage | 31.92 ft |
| Land Dimensions | 31.92 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $464.92 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2019-Mar-08 |
| Previously Sold Price | $845,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$500,000 (+59.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 027-530-922 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $775,000 | $475,000 | $1,250,000 | -2.7% |
| 2025 | $754,000 | $531,000 | $1,285,000 | -2.4% |
| 2024 | $792,000 | $524,000 | $1,316,000 | +3.0% |
| 2023 | $761,000 | $517,000 | $1,278,000 | +9.8% |
| 2022 | $710,000 | $454,000 | $1,164,000 | +33.0% |
| 2021 | $500,000 | $375,000 | $875,000 | +4.0% |
| 2020 | $493,000 | $348,000 | $841,000 | -6.9% |
| 2019 | $595,000 | $308,000 | $903,000 | +5.1% |
| 2018 | $574,000 | $285,000 | $859,000 | +8.5% |
| 2017 | $484,000 | $308,000 | $792,000 | - |
Asking Price is 7.6% higher than Assessed Value (2026).
20496 67 Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,433 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,799 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114023 |
| Distance: | 809 m |
20526 66a Avenue
| Asking Price: | $1,175,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,639 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,874 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102896 |
| Distance: | 866 m |
6615 205 Street
| Asking Price: | $1,274,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,702 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,519 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102366 |
| Distance: | 903 m |
20544 76 Avenue
| Asking Price: | $1,529,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,960 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,890 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117791 |
| Distance: | 1.5 km |
21037 77 Avenue
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,560 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,775 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3104027 |
| Distance: | 1.6 km |
20541 77b Avenue
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,701 sqft |
| Price / SqFt: | $555 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,225 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3124729 |
| Distance: | 1.9 km |