

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,570 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,294 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,180 sqft) |
| Land Frontage | 44 ft |
| Land Dimensions | 44 x 95 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-23 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 025-446-592 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
20518 67b Avenue
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,728 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,990 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3094423 |
| Distance: | 268 m |
6867 208a Street
| Sold Price: | $1,364,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,508 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,452 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3061516 |
| Distance: | 637 m |
20840 69 Avenue
| Sold Price: | $1,485,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,587 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,310 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3084711 |
| Distance: | 697 m |
7050 208a Street
| Sold Price: | $1,395,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,669 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,470 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3071976 |
| Distance: | 957 m |
6959 201b Street
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,119 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,564 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3082988 |
| Distance: | 1.1 km |
20216 70a Avenue
| Sold Price: | $1,355,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,005 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,262 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3062612 |
| Distance: | 1.1 km |
20526 66a Avenue
| Asking Price: | $1,175,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,639 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,874 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3102896 |
| Distance: | 125 m |
6615 205 Street
| Asking Price: | $1,274,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,702 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,519 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3102366 |
| Distance: | 181 m |
20484 67a Avenue
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,234 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,167 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3109319 |
| Distance: | 283 m |
7065 208a Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,380 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,828 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3094539 |
| Distance: | 966 m |
20182 70 Avenue
| Asking Price: | $1,519,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,197 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,498 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119611 |
| Distance: | 1.1 km |
20177 71a Avenue
| Asking Price: | $1,449,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,286 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,854 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120781 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $941,000 | $521,000 | $1,462,000 | -2.4% |
| 2025 | $915,000 | $583,000 | $1,498,000 | -2.5% |
| 2024 | $961,000 | $575,000 | $1,536,000 | +2.6% |
| 2023 | $924,000 | $573,000 | $1,497,000 | +11.2% |
| 2022 | $861,000 | $485,000 | $1,346,000 | +33.5% |
| 2021 | $606,000 | $402,000 | $1,008,000 | +4.1% |
| 2020 | $597,000 | $371,000 | $968,000 | -8.1% |
| 2019 | $721,000 | $332,000 | $1,053,000 | +5.1% |
| 2018 | $696,000 | $306,000 | $1,002,000 | +12.7% |
| 2017 | $560,000 | $329,000 | $889,000 | - |