







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,253 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,234 sqft |
| Age | 14 years (2012) |
| Land |
| Land Size | 0.04 ac (1,712 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | Row House (Non-Strata) |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 028-001-575 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
21123 80 Avenue
| Sold Price: | $910,000 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,332 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3087735 |
| Distance: | 49 m |
21081 80 Avenue
| Sold Price: | $1,090,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,225 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,194 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3063228 |
| Distance: | 104 m |
21066 80a Avenue
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,241 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3059030 |
| Distance: | 123 m |
#27 8089 209 Street
| Sold Price: | $965,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $422 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,026 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3094880 |
| Distance: | 470 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263092983/83dcefb7.jpeg)
#21 7716 207 Street
| Sold Price: | $1,069,900 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $247 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,898 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3071356 |
| Distance: | 840 m |
#36 21150 76a Avenue
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | $312 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,845 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3069561 |
| Distance: | 840 m |
21065 80 Avenue
| Asking Price: | $949,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,288 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,270 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3095633 |
| Distance: | 131 m |
21072 80 Avenue
| Asking Price: | $1,050,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,262 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.04 ac. (1,874 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117286 |
| Distance: | 157 m |
21025 80 Avenue
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,247 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,280 sqft) |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3093468 |
| Distance: | 196 m |
21008 80 Avenue
| Asking Price: | $1,049,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,334 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.04 ac. (1,873 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110031 |
| Distance: | 251 m |
20919 80 Avenue
| Asking Price: | $1,088,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,460 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3111907 |
| Distance: | 355 m |
#41 8089 209 Street
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $379 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,882 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3127293 |
| Distance: | 470 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $729,000 | $503,000 | $1,232,000 | -3.0% |
| 2025 | $792,000 | $478,000 | $1,270,000 | +1.8% |
| 2024 | $787,000 | $460,000 | $1,247,000 | +8.3% |
| 2023 | $680,000 | $471,000 | $1,151,000 | +21.9% |
| 2022 | $579,000 | $365,000 | $944,000 | +23.7% |
| 2021 | $427,000 | $336,000 | $763,000 | +7.5% |
| 2020 | $452,000 | $258,000 | $710,000 | -6.1% |
| 2019 | $470,000 | $286,000 | $756,000 | +6.6% |
| 2018 | $413,000 | $296,000 | $709,000 | +9.1% |
| 2017 | $361,000 | $289,000 | $650,000 | - |