







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,009 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,587 sqft |
| Age | 16 years (2010) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,310 sqft) |
| Land Frontage | 46.26 ft |
| Land Dimensions | 14.1 x 25.7 m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 027-530-868 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
20518 67b Avenue
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,728 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,990 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3094423 |
| Distance: | 699 m |
20216 70a Avenue
| Sold Price: | $1,355,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,005 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,262 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3062612 |
| Distance: | 1.3 km |
6959 201b Street
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,119 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,564 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3082988 |
| Distance: | 1.3 km |
7227 202 Street
| Sold Price: | $1,412,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,517 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,004 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3081838 |
| Distance: | 1.5 km |
20118 71a Avenue
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,359 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,166 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3079721 |
| Distance: | 1.5 km |
7037 201 Street
| Sold Price: | $1,415,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,292 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,541 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3061414 |
| Distance: | 1.5 km |
7065 208a Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,380 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,828 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3094539 |
| Distance: | 320 m |
7158 208a Street
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,455 sqft |
| Price / SqFt: | $477 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,700 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119098 |
| Distance: | 532 m |
20484 67a Avenue
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,234 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,167 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109319 |
| Distance: | 764 m |
6615 205 Street
| Asking Price: | $1,274,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,702 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,519 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102366 |
| Distance: | 847 m |
20199 70a Avenue
| Asking Price: | $1,499,500 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,095 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,395 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3090166 |
| Distance: | 1.3 km |
20182 70 Avenue
| Asking Price: | $1,519,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,197 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,498 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119611 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $950,000 | $725,000 | $1,675,000 | -2.7% |
| 2025 | $924,000 | $797,000 | $1,721,000 | -1.9% |
| 2024 | $971,000 | $784,000 | $1,755,000 | +2.4% |
| 2023 | $933,000 | $781,000 | $1,714,000 | +11.5% |
| 2022 | $871,000 | $666,000 | $1,537,000 | +31.8% |
| 2021 | $613,000 | $553,000 | $1,166,000 | +5.0% |
| 2020 | $604,000 | $507,000 | $1,111,000 | -5.6% |
| 2019 | $729,000 | $448,000 | $1,177,000 | +6.0% |
| 2018 | $704,000 | $406,000 | $1,110,000 | +10.3% |
| 2017 | $564,000 | $442,000 | $1,006,000 | - |