





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,434 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,797 sqft |
| Age | 54 years (1972) |
| Land |
| Land Size | 0.23 ac (10,164 sqft) |
| Land Frontage | 77 ft |
| Land Dimensions | 77 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-13 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-596-161 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
4120 204b Street
| Sold Price: | $1,110,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,786 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,560 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3099098 |
| Distance: | 370 m |
20157 43 Avenue
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,924 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,074 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105894 |
| Distance: | 835 m |
20738 38a Avenue
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,012 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,877 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3067659 |
| Distance: | 950 m |
3922 202a Street
| Sold Price: | $1,265,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,933 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,666 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119326 |
| Distance: | 961 m |
3809 207 Street
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,942 sqft |
| Price / SqFt: | $667 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,140 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3053509 |
| Distance: | 964 m |
4487 202 Street
| Sold Price: | $1,165,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,515 sqft |
| Price / SqFt: | $769 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,308 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3086412 |
| Distance: | 999 m |
20572 43 Avenue
| Asking Price: | $1,149,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,797 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,164 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123201 |
| Distance: | 0 m |
20553 43a Avenue
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,840 sqft |
| Price / SqFt: | $652 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,456 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124666 |
| Distance: | 110 m |
20567 42 Avenue
| Asking Price: | $1,050,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,164 sqft) |
| Days on Market: | 178 |
| MLS® Number: | R3071863 |
| Distance: | 141 m |
20474 43a Avenue
| Asking Price: | $1,189,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,127 sqft |
| Price / SqFt: | $559 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,150 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3124311 |
| Distance: | 214 m |
4130 206a Street
| Asking Price: | $1,495,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,128 sqft |
| Price / SqFt: | $703 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,375 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117513 |
| Distance: | 336 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,181,000 | $97,000 | $1,278,000 | -3.5% |
| 2025 | $1,220,000 | $104,000 | $1,324,000 | -0.8% |
| 2024 | $1,222,000 | $113,000 | $1,335,000 | +5.6% |
| 2023 | $1,152,000 | $112,000 | $1,264,000 | +1.9% |
| 2022 | $1,130,000 | $111,000 | $1,241,000 | +36.4% |
| 2021 | $824,000 | $86,000 | $910,000 | +6.9% |
| 2020 | $786,000 | $65,600 | $851,600 | -1.8% |
| 2019 | $778,000 | $89,600 | $867,600 | +0.3% |
| 2018 | $770,000 | $95,300 | $865,300 | +9.9% |
| 2017 | $685,000 | $102,000 | $787,000 | - |