







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,189,900 |
| Price per Floor SqFt | |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,260 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,127 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Land |
| Land Size | 0.26 ac (11,150 sqft) |
| Land Frontage | 87 ft |
| Land Dimensions | 87 x 125 ft |
| Price per Land SqFt | $106.72 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 016-027-868 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,039,000 | $184,000 | $1,223,000 | -3.9% |
| 2025 | $1,074,000 | $198,000 | $1,272,000 | -1.5% |
| 2024 | $1,076,000 | $215,000 | $1,291,000 | +5.4% |
| 2023 | $1,014,000 | $211,000 | $1,225,000 | +1.5% |
| 2022 | $997,000 | $210,000 | $1,207,000 | +36.4% |
| 2021 | $727,000 | $158,000 | $885,000 | +9.0% |
| 2020 | $693,000 | $119,000 | $812,000 | -4.1% |
| 2019 | $686,000 | $161,000 | $847,000 | -0.8% |
| 2018 | $679,000 | $175,000 | $854,000 | +10.6% |
| 2017 | $582,000 | $190,000 | $772,000 | - |
Asking Price is 2.7% lower than Assessed Value (2026).
20554 43a Avenue
| Asking Price: | $1,279,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,440 sqft |
| Price / SqFt: | $524 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,581 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3124467 |
| Distance: | 131 m |
20553 43a Avenue
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,840 sqft |
| Price / SqFt: | $652 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,456 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3124666 |
| Distance: | 153 m |
20572 43 Avenue
| Asking Price: | $1,149,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,797 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,164 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123201 |
| Distance: | 214 m |
20567 42 Avenue
| Asking Price: | $1,050,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,164 sqft) |
| Days on Market: | 173 |
| MLS® Number: | R3071863 |
| Distance: | 295 m |
20249 44 Avenue
| Asking Price: | $1,139,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,966 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3115270 |
| Distance: | 425 m |