


















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,670 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,565 sqft |
| Age | 41 years (1985) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (8,055 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 134 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 002-363-887 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
4661 198c Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,733 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,560 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3093748 |
| Distance: | 493 m |
4671 197a Street
| Sold Price: | $1,110,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,632 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3088363 |
| Distance: | 656 m |
19725 50a Avenue
| Sold Price: | $1,277,500 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,618 sqft |
| Price / SqFt: | $790 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,265 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118905 |
| Distance: | 660 m |
4652 197 Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,853 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3110443 |
| Distance: | 722 m |
19934 45a Avenue
| Sold Price: | $1,127,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,614 sqft |
| Price / SqFt: | $699 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,210 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3075475 |
| Distance: | 742 m |
4487 202 Street
| Sold Price: | $1,165,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,515 sqft |
| Price / SqFt: | $769 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,308 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3086412 |
| Distance: | 842 m |
19735 48 Avenue
| Asking Price: | $1,199,890 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,545 sqft |
| Price / SqFt: | $777 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,220 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3121123 |
| Distance: | 477 m |
20185 Grade Crescent
| Asking Price: | $1,065,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,579 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100776 |
| Distance: | 487 m |
19712 49th Avenue
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,819 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,201 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119993 |
| Distance: | 487 m |
5323 199a Street
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,483 sqft |
| Price / SqFt: | $875 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 362 |
| MLS® Number: | R3010142 |
| Distance: | 864 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,055,000 | $164,000 | $1,219,000 | -7.7% |
| 2024 | $1,094,000 | $226,000 | $1,320,000 | -2.4% |
| 2023 | $1,123,000 | $229,000 | $1,352,000 | +14.8% |
| 2022 | $1,002,000 | $176,000 | $1,178,000 | +37.1% |
| 2021 | $757,000 | $102,000 | $859,000 | +5.5% |
| 2020 | $666,000 | $148,000 | $814,000 | - |