







































$35,000on Apr 28, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,065,000 |
| $576 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,354 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,850 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,579 sqft) |
| Land Frontage | 77 ft |
| Land Dimensions | 77 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $140.52 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2013-Feb-20 |
| Previously Sold Price | $493,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$572,000 (+116.0%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 000-676-764 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,009,000 | $151,000 | $1,160,000 | -7.9% |
| 2025 | $1,074,000 | $185,000 | $1,259,000 | +0.6% |
| 2024 | $1,046,000 | $206,000 | $1,252,000 | -2.6% |
| 2023 | $1,075,000 | $210,000 | $1,285,000 | +14.4% |
| 2022 | $959,000 | $164,000 | $1,123,000 | +37.6% |
| 2021 | $725,000 | $91,300 | $816,300 | +5.2% |
| 2020 | $638,000 | $138,000 | $776,000 | - |
Asking Price is 8.2% lower than Assessed Value (2026).
5019 200b Street
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,161 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,188 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120825 |
| Distance: | 474 m |
20272 46a Avenue
| Asking Price: | $1,188,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,040 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,583 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104371 |
| Distance: | 516 m |
19971 50a Avenue
| Asking Price: | $999,999 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,215 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118698 |
| Distance: | 642 m |
20580 46 Avenue
| Asking Price: | $1,088,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,111 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3086405 |
| Distance: | 925 m |
19735 48 Avenue
| Asking Price: | $1,199,890 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,545 sqft |
| Price / SqFt: | $777 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,220 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121123 |
| Distance: | 955 m |
19712 49th Avenue
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,819 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,201 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119993 |
| Distance: | 974 m |