







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,539 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,885 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,378 sqft) |
| Land Frontage | 45 ft |
| Land Dimensions | 45 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 031-184-669 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Langley Agents
19631 74 Avenue
| Sold Price: | $1,633,330 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,346 sqft |
| Price / SqFt: | $488 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,951 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3065687 |
| Distance: | 164 m |
7301 196a Street
| Sold Price: | $1,544,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,695 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,606 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3094201 |
| Distance: | 404 m |
7251 196 Street
| Sold Price: | $1,435,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,179 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,342 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3069176 |
| Distance: | 488 m |
7326 199 Street
| Sold Price: | $1,530,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,739 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,496 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3057058 |
| Distance: | 537 m |
7161 198 Street
| Sold Price: | $1,737,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,225 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,416 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3112360 |
| Distance: | 670 m |
7137 196 Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,035 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,906 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3073051 |
| Distance: | 694 m |
19660 75 Avenue
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,829 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,368 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112512 |
| Distance: | 42 m |
19655 74a Avenue
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,036 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,286 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117545 |
| Distance: | 63 m |
7445 197a Street
| Asking Price: | $1,849,900 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,616 sqft |
| Price / SqFt: | $512 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,836 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124304 |
| Distance: | 136 m |
7545 197a Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,956 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,350 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117350 |
| Distance: | 194 m |
19662 73a Avenue
| Asking Price: | $1,589,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,538 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,391 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103902 |
| Distance: | 340 m |
19650 73a Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,441 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,369 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110620 |
| Distance: | 345 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $965,000 | $1,015,000 | $1,980,000 | +73.2% |
| 2025 | $1,046,000 | $96,900 | $1,142,900 | +2.5% |
| 2024 | $1,115,000 | $0 | $1,115,000 | +0.3% |
| 2023 | $1,112,000 | $0 | $1,112,000 | +9.0% |
| 2022 | $1,020,000 | $0 | $1,020,000 | +56.7% |
| 2021 | $651,000 | $0 | $651,000 | - |