


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,765 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,749 sqft |
| Age | 42 years (1984) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,553 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 4 Level Split |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 002-238-519 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted N. Delta Agents
8631 Byron Road
| Sold Price: | $1,278,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,570 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,825 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3106285 |
| Distance: | 60 m |
10830 85a Avenue
| Sold Price: | $1,110,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,360 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,783 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3069192 |
| Distance: | 208 m |
8689 Delcrest Drive
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,192 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,164 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3102412 |
| Distance: | 313 m |
8868 Brooke Road
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,560 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,985 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3073681 |
| Distance: | 527 m |
8594 Sunbury Place
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,290 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,410 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3080349 |
| Distance: | 557 m |
11132 Patricia Drive
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,795 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3068947 |
| Distance: | 724 m |
10969 86a Avenue
| Asking Price: | $1,098,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,422 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,852 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101067 |
| Distance: | 376 m |
11138 84b Avenue
| Asking Price: | $1,187,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,486 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,178 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122919 |
| Distance: | 751 m |
9156 Norum Crescent
| Asking Price: | $1,250,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,930 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,027 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123430 |
| Distance: | 1.1 km |
8222 Nechako Drive
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,035 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,835 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3077578 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,133,000 | $115,000 | $1,248,000 | -2.8% |
| 2025 | $1,169,000 | $115,000 | $1,284,000 | -4.4% |
| 2024 | $1,223,000 | $120,000 | $1,343,000 | -0.2% |
| 2023 | $1,223,000 | $123,000 | $1,346,000 | +11.7% |
| 2022 | $1,093,000 | $112,000 | $1,205,000 | +23.7% |
| 2021 | $842,000 | $132,000 | $974,000 | +14.1% |
| 2020 | $716,000 | $138,000 | $854,000 | - |