







































| Price per Floor SqFt | $427 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,429 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,930 sqft |
| Age | 49 years (1977) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (9,027 sqft) |
| Land Frontage | 136.68 ft |
| Land Dimensions | 136.68 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $138.47 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 004-981-600 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted N. Delta Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
10987 Collings Place
| Asking Price: | $1,348,880 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,284 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,247 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103361 |
| Distance: | 335 m |
9182 Hardy Road
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,822 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,153 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3094140 |
| Distance: | 454 m |
11250 Kendale View
| Asking Price: | $1,199,700 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,259 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.71 ac. (30,761 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104708 |
| Distance: | 664 m |
9089 Pemberton Place
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,437 sqft |
| Price / SqFt: | $554 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,138 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115555 |
| Distance: | 873 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,160,000 | $58,100 | $1,218,100 | -6.3% |
| 2025 | $1,242,000 | $57,400 | $1,299,400 | +4.2% |
| 2024 | $1,186,000 | $61,100 | $1,247,100 | -2.5% |
| 2023 | $1,213,000 | $66,300 | $1,279,300 | +10.2% |
| 2022 | $1,092,000 | $68,500 | $1,160,500 | +20.8% |
| 2021 | $891,000 | $69,800 | $960,800 | - |
Asking Price is 2.6% higher than Assessed Value (2026).