





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,396 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,849 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.46 ac (19,828 sqft) |
| Land Frontage | 141 ft |
| Land Dimensions | 141 x 150.00 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-08 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt., Rancher/Bungalow w/Loft |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-686-670 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
535 English Bluff Road
| Asking Price: | $2,535,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,849 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (19,828 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3121576 |
| Distance: | 0 m |
4876 4th Avenue
| Asking Price: | $2,438,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,083 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,624 sqft) |
| Days on Market: | 142 |
| MLS® Number: | R3077626 |
| Distance: | 396 m |
1088 50b Street
| Asking Price: | $2,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,710 sqft |
| Price / SqFt: | $808 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,043 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110431 |
| Distance: | 1.3 km |
515 Erin Place
| Sold Price: | $2,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,647 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,540 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3085639 |
| Distance: | 522 m |
844 Pacific Drive
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,751 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,292 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3083670 |
| Distance: | 693 m |
4950 1 Avenue
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,356 sqft |
| Price / SqFt: | $626 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,603 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101897 |
| Distance: | 995 m |
50 Georgia Wynd
| Sold Price: | $2,420,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,649 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,003 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108152 |
| Distance: | 1.0 km |
1086 Pacific Court
| Sold Price: | $2,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,079 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.36 ac. (15,479 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3102648 |
| Distance: | 1.3 km |
5220 Wallace Avenue
| Sold Price: | $2,468,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,487 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,858 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3087806 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,138,000 | $561,000 | $2,699,000 | -3.3% |
| 2025 | $2,240,000 | $551,000 | $2,791,000 | +5.0% |
| 2024 | $2,049,000 | $608,000 | $2,657,000 | -6.2% |
| 2023 | $2,213,000 | $621,000 | $2,834,000 | +8.5% |
| 2022 | $2,060,000 | $553,000 | $2,613,000 | +8.4% |
| 2021 | $2,023,000 | $387,000 | $2,410,000 | -14.0% |
| 2020 | $2,400,000 | $403,000 | $2,803,000 | - |