







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,229 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,647 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.29 ac (12,540 sqft) |
| Land Frontage | 59 ft |
| Land Dimensions | 59 x 123 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-548-021 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents
4876 4th Avenue
| Asking Price: | $2,438,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,083 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,624 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3077626 |
| Distance: | 453 m |
535 English Bluff Road
| Asking Price: | $2,535,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,849 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (19,828 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121576 |
| Distance: | 522 m |
5072 2a Avenue
| Asking Price: | $1,769,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,745 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3091835 |
| Distance: | 602 m |
5324 Spetifore Crescent
| Asking Price: | $1,978,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,867 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,920 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119592 |
| Distance: | 641 m |
5323 Spetifore Crescent
| Asking Price: | $1,978,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,795 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,081 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097299 |
| Distance: | 662 m |
5271 Cambridge Court
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,011 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,007 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3078487 |
| Distance: | 556 m |
918 50b Street
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,734 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,875 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3081795 |
| Distance: | 837 m |
844 Pacific Drive
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,751 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,292 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3083670 |
| Distance: | 911 m |
4894 1 Avenue
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,171 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,478 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120707 |
| Distance: | 941 m |
50 Georgia Wynd
| Sold Price: | $2,420,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,649 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,003 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108152 |
| Distance: | 974 m |
906 Pacific Drive
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,564 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,128 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3066020 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,451,000 | $283,000 | $1,734,000 | -1.4% |
| 2024 | $1,463,000 | $296,000 | $1,759,000 | -5.6% |
| 2023 | $1,563,000 | $300,000 | $1,863,000 | +12.6% |
| 2022 | $1,286,000 | $368,000 | $1,654,000 | +27.7% |
| 2021 | $1,058,000 | $237,000 | $1,295,000 | +0.3% |
| 2020 | $1,029,000 | $262,000 | $1,291,000 | - |