





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,100 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,642 sqft |
| Age | 52 years (1974) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,781 sqft) |
| Land Frontage | 69 ft |
| Land Dimensions | 69 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-14 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 005-539-528 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
10523 Dunlop Road
| Sold Price: | $1,095,000 |
| Sold Date: | 2026-May-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,380 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,630 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3111804 |
| Distance: | 658 m |
10328 Johnson Wynd
| Sold Price: | $1,135,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,332 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,221 sqft) |
| Days on Market: | 177 |
| MLS® Number: | R3036843 |
| Distance: | 665 m |
7943 Garfield Drive
| Sold Price: | $1,274,900 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,010 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,858 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3112072 |
| Distance: | 836 m |
8594 Sunbury Place
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,290 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,410 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3080349 |
| Distance: | 1.0 km |
10830 85a Avenue
| Sold Price: | $1,110,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,360 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,783 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3069192 |
| Distance: | 1.1 km |
8689 Delcrest Drive
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,192 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,164 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3102412 |
| Distance: | 1.1 km |
10421 Santa Monica Drive
| Asking Price: | $1,288,890 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,642 sqft |
| Price / SqFt: | $488 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,781 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123997 |
| Distance: | 0 m |
8130 Wiltshire Boulevard
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,613 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123856 |
| Distance: | 199 m |
8063 Wiltshire Boulevard
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,461 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.52 ac. (22,522 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127373 |
| Distance: | 408 m |
7985 Modesto Drive
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,450 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,121 sqft) |
| Days on Market: | 212 |
| MLS® Number: | R3063421 |
| Distance: | 545 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,142,000 | $181,000 | $1,323,000 | -8.1% |
| 2024 | $1,241,000 | $198,000 | $1,439,000 | +6.8% |
| 2023 | $1,149,000 | $198,000 | $1,347,000 | +7.1% |
| 2022 | $1,073,000 | $185,000 | $1,258,000 | +27.3% |
| 2021 | $827,000 | $161,000 | $988,000 | +1.1% |
| 2020 | $812,000 | $165,000 | $977,000 | - |