

























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,779 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,797 sqft |
| Age | 17 years (2009) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,305 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 027-253-252 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
3381 Watkins Avenue
| Sold Price: | $1,615,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,211 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,728 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3078680 |
| Distance: | 164 m |
3371 Watkins Avenue
| Sold Price: | $1,612,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,082 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,724 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3079308 |
| Distance: | 179 m |
3376 Watkins Avenue
| Sold Price: | $1,620,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,107 sqft |
| Price / SqFt: | $521 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,725 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3103170 |
| Distance: | 222 m |
1383 Trafalgar Street
| Sold Price: | $1,718,400 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,381 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,802 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3097001 |
| Distance: | 404 m |
1381 Oxford Street
| Sold Price: | $1,662,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,199 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,743 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3114406 |
| Distance: | 750 m |
3320 Abbey Lane
| Sold Price: | $1,722,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,156 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,379 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3076751 |
| Distance: | 757 m |
1420 Coast Meridian Road
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,116 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,662 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111400 |
| Distance: | 212 m |
3399 Derbyshire Avenue
| Asking Price: | $1,949,800 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,804 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,038 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122555 |
| Distance: | 242 m |
1386 Coast Meridian Road
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,662 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,555 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104516 |
| Distance: | 390 m |
1451 Dayton Street
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,294 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,823 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127767 |
| Distance: | 412 m |
1353 Hames Crescent
| Asking Price: | $1,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,847 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,556 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3087602 |
| Distance: | 652 m |
1336 Marguerite Street
| Asking Price: | $1,949,890 |
| Listing Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,859 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,305 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3087593 |
| Distance: | 705 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,309,000 | $645,000 | $1,954,000 | -4.2% |
| 2024 | $1,341,000 | $698,000 | $2,039,000 | +3.1% |
| 2023 | $1,273,000 | $705,000 | $1,978,000 | +12.8% |
| 2022 | $1,048,000 | $705,000 | $1,753,000 | +22.2% |
| 2021 | $860,000 | $574,000 | $1,434,000 | +7.8% |
| 2020 | $764,000 | $566,000 | $1,330,000 | - |