


































$62,000on May 5, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,688,000 |
| $461 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,425 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,662 sqft |
| Age | 15 years (2011) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,555 sqft) |
| Land Frontage | 40.9 ft |
| Land Dimensions | 40.9 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $370.58 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2011-Nov-10 |
| Previously Sold Price | $730,786 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$957,214 (+131.0%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 028-302-010 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,140,000 | $601,000 | $1,741,000 | -4.8% |
| 2025 | $1,220,000 | $608,000 | $1,828,000 | +1.1% |
| 2024 | $1,168,000 | $640,000 | $1,808,000 | +3.0% |
| 2023 | $1,109,000 | $647,000 | $1,756,000 | +10.0% |
| 2022 | $913,000 | $683,000 | $1,596,000 | +22.2% |
| 2021 | $749,000 | $557,000 | $1,306,000 | +7.4% |
| 2020 | $666,000 | $550,000 | $1,216,000 | - |
Asking Price is 3.0% lower than Assessed Value (2026).
1420 Coast Meridian Road
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,116 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,662 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111400 |
| Distance: | 179 m |
1353 Hames Crescent
| Asking Price: | $1,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,847 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,556 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3087602 |
| Distance: | 286 m |
1336 Marguerite Street
| Asking Price: | $1,949,890 |
| Listing Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,859 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,305 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3087593 |
| Distance: | 357 m |
3373 Francis Crescent
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,234 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,519 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3077771 |
| Distance: | 393 m |
1451 Dayton Street
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,294 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,823 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127767 |
| Distance: | 572 m |
1310 Fifeshire Street
| Asking Price: | $1,778,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,508 sqft |
| Price / SqFt: | $507 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,642 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3085163 |
| Distance: | 675 m |