







































| $515 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,884 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,005 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,284 sqft) |
| Land Frontage | 48.89 ft |
| Land Dimensions | 48.89 x 148 ft |
| Price per Land SqFt | $212.66 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2011-Feb-12 |
| Previously Sold Price | $720,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$829,000 (+115.1%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 018-045-545 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
1472 Pipeline Road
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,700 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 2.13 ac. (92,783 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102509 |
| Distance: | 436 m |
1373 Kenney Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,202 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,569 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123349 |
| Distance: | 561 m |
3315 El Casa Court
| Asking Price: | $1,488,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,797 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,978 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120440 |
| Distance: | 792 m |
1601 Pinetree Way
| Asking Price: | $1,650,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,563 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,576 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095351 |
| Distance: | 887 m |
1420 Coast Meridian Road
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,116 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,662 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111400 |
| Distance: | 1.2 km |
1386 Coast Meridian Road
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,662 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,555 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104516 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,246,000 | $284,000 | $1,530,000 | -12.8% |
| 2024 | $1,470,000 | $285,000 | $1,755,000 | +5.1% |
| 2023 | $1,385,000 | $285,000 | $1,670,000 | +12.6% |
| 2022 | $1,209,000 | $274,000 | $1,483,000 | +26.0% |
| 2021 | $909,000 | $268,000 | $1,177,000 | - |
Asking Price is 1.2% higher than Assessed Value (2026).