






















| Pricing | |
| Asking Price | $1,599,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,963 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,700 sqft |
| Age | 54 years (1972) |
| Land |
| Land Size | 2.13 ac (92,783 sqft) |
| Land Frontage | 143.2 ft |
| Land Dimensions | 143.2 x 650 ft |
| Price per Land SqFt | $17.23 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2015-Jan-29 |
| Previously Sold Price | $658,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$941,000 (+143.0%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 009-719-369 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,253,000 | $97,900 | $1,350,900 | -4.3% |
| 2025 | $1,312,000 | $100,000 | $1,412,000 | +3.5% |
| 2024 | $1,240,000 | $124,000 | $1,364,000 | +8.5% |
| 2023 | $1,127,000 | $130,000 | $1,257,000 | +12.9% |
| 2022 | $983,000 | $130,000 | $1,113,000 | +26.8% |
| 2021 | $749,000 | $129,000 | $878,000 | +2.5% |
| 2020 | $722,000 | $135,000 | $857,000 | - |
Asking Price is 18.4% higher than Assessed Value (2026).
1422 Hockaday Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,005 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,284 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123152 |
| Distance: | 436 m |
1373 Kenney Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,202 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,569 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123349 |
| Distance: | 710 m |
1378 Sharpewood Drive
| Asking Price: | $1,942,850 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,027 sqft |
| Price / SqFt: | $642 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,080 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3097745 |
| Distance: | 911 m |
3315 El Casa Court
| Asking Price: | $1,488,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,797 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,978 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120440 |
| Distance: | 1.0 km |
1707 Arbutus Place
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,803 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,466 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3100540 |
| Distance: | 1.1 km |
1590 Plateau Crescent
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,747 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,069 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3085557 |
| Distance: | 1.2 km |