






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,214 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,940 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,482 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 013-722-174 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,393,000 | $305,000 | $1,698,000 | -4.0% |
| 2025 | $1,454,000 | $314,000 | $1,768,000 | +3.5% |
| 2023 | $1,392,000 | $317,000 | $1,709,000 | +14.0% |
| 2022 | $1,197,000 | $302,000 | $1,499,000 | +22.0% |
| 2021 | $934,000 | $295,000 | $1,229,000 | +13.2% |
| 2020 | $784,000 | $302,000 | $1,086,000 | - |
1347 Napier Place
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,790 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,130 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3066841 |
| Distance: | 475 m |
1642 Plateau Crescent
| Sold Price: | $1,388,890 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | $200 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,799 sqft |
| Price / SqFt: | $366 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,576 sqft) |
| Days on Market: | 513 |
| MLS® Number: | R2908614 |
| Distance: | 592 m |
2658 Delahaye Drive
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,279 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,628 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3061581 |
| Distance: | 635 m |
2612 Auburn Place
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,202 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,244 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3100429 |
| Distance: | 750 m |
1563 Wintergreen Place
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,296 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,536 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3068594 |
| Distance: | 784 m |
2826 Thimbleberry Court
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,183 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,127 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3079047 |
| Distance: | 880 m |
1410 Mountainview Court
| Asking Price: | $1,580,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,127 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,726 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3118712 |
| Distance: | 71 m |
2925 Cliffrose Crescent
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,758 sqft |
| Price / SqFt: | $399 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117360 |
| Distance: | 516 m |
2972 Robson Drive
| Asking Price: | $1,728,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,753 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,556 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111706 |
| Distance: | 617 m |
1517 Starflower Place
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,211 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127572 |
| Distance: | 694 m |
#42 1705 Parkway Boulevard
| Asking Price: | $1,488,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | $521 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,194 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,194 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3093704 |
| Distance: | 862 m |