

































| Pricing | |
| Asking Price | $1,580,000 |
| Price per Floor SqFt | $505 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,989 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,127 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,726 sqft) |
| Land Frontage | 61.35 ft |
| Land Dimensions | 18.7 x ? m |
| Price per Land SqFt | $275.93 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Reverse 2 Storey w/Bsmt |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 014-596-008 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
2939 Cliffrose Crescent
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,365 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123319 |
| Distance: | 432 m |
2925 Cliffrose Crescent
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,758 sqft |
| Price / SqFt: | $399 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117360 |
| Distance: | 472 m |
2972 Robson Drive
| Asking Price: | $1,728,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,753 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,556 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111706 |
| Distance: | 582 m |
1315 Johnson Street
| Asking Price: | $1,430,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,627 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,060 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120928 |
| Distance: | 616 m |
2655 Delahaye Drive
| Asking Price: | $1,788,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,455 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,990 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112756 |
| Distance: | 622 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,368,000 | $272,000 | $1,640,000 | -3.8% |
| 2025 | $1,428,000 | $276,000 | $1,704,000 | +6.2% |
| 2024 | $1,323,000 | $282,000 | $1,605,000 | -2.3% |
| 2023 | $1,366,000 | $277,000 | $1,643,000 | +14.2% |
| 2022 | $1,176,000 | $263,000 | $1,439,000 | +22.4% |
| 2021 | $918,000 | $258,000 | $1,176,000 | +13.4% |
| 2020 | $771,000 | $266,000 | $1,037,000 | - |
Asking Price is 3.7% lower than Assessed Value (2026).