







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,267 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,105 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,193 sqft) |
| Land Frontage | 100 ft |
| Land Dimensions | 100 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-25 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 015-429-962 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2972 Robson Drive
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,753 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,556 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3111706 |
| Distance: | 308 m |
1642 Plateau Crescent
| Sold Price: | $1,388,890 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | $200 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,799 sqft |
| Price / SqFt: | $366 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,576 sqft) |
| Days on Market: | 513 |
| MLS® Number: | R2908614 |
| Distance: | 471 m |
2941 Cord Avenue
| Sold Price: | $1,506,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,765 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,407 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3118842 |
| Distance: | 683 m |
3035 Maplewood Court
| Sold Price: | $1,675,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,862 sqft |
| Price / SqFt: | $585 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,071 sqft) |
| Days on Market: | 170 |
| MLS® Number: | R3067785 |
| Distance: | 795 m |
3051 Sienna Court
| Sold Price: | $1,520,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,231 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,694 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3082708 |
| Distance: | 948 m |
2612 Auburn Place
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,202 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,244 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3100429 |
| Distance: | 1.0 km |
2939 Cliffrose Crescent
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,365 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123319 |
| Distance: | 161 m |
1410 Mountainview Court
| Asking Price: | $1,580,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,127 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,726 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118712 |
| Distance: | 281 m |
1590 Plateau Crescent
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,747 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,069 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3085557 |
| Distance: | 601 m |
1315 Johnson Street
| Asking Price: | $1,430,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,627 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,060 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120928 |
| Distance: | 757 m |
2655 Delahaye Drive
| Asking Price: | $1,788,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,455 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,990 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3112756 |
| Distance: | 847 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,431,000 | $280,000 | $1,711,000 | -4.0% |
| 2025 | $1,493,000 | $290,000 | $1,783,000 | +6.1% |
| 2024 | $1,383,000 | $298,000 | $1,681,000 | -2.3% |
| 2023 | $1,429,000 | $292,000 | $1,721,000 | +36.4% |
| 2021 | $988,000 | $274,000 | $1,262,000 | +13.7% |
| 2020 | $830,000 | $280,000 | $1,110,000 | - |