




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,311 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,545 sqft |
| Age | 11 years (2015) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,221 sqft) |
| Land Frontage | 40.29 ft |
| Land Dimensions | 12.28 x 33.18 m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 029-284-759 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
1379 Sharpewood Drive
| Asking Price: | $2,095,250 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,104 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,176 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097719 |
| Distance: | 202 m |
1416 Purcell Drive
| Asking Price: | $1,988,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,397 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,688 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123651 |
| Distance: | 722 m |
1422 Hockaday Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,005 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,284 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123152 |
| Distance: | 746 m |
3337 Willerton Court
| Asking Price: | $2,168,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,767 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,901 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3093355 |
| Distance: | 1.2 km |
2905 Cliffrose Crescent
| Asking Price: | $1,649,500 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,238 sqft |
| Price / SqFt: | $389 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119571 |
| Distance: | 1.2 km |
3320 Abbey Lane
| Sold Price: | $1,722,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,156 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,379 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3076751 |
| Distance: | 967 m |
3169 Arrowsmith Place
| Sold Price: | $1,765,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,328 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,497 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3051795 |
| Distance: | 1.1 km |
1555 Alpine Lane
| Sold Price: | $1,775,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,292 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,168 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3045583 |
| Distance: | 1.2 km |
3346 Devonshire Avenue
| Sold Price: | $2,136,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,967 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,409 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3048702 |
| Distance: | 1.3 km |
1248 Ravensdale Street
| Sold Price: | $1,880,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,531 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,306 sqft) |
| Days on Market: | 181 |
| MLS® Number: | R3033448 |
| Distance: | 1.4 km |
1460 Nanton Street
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,797 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,305 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3060695 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,278,000 | $657,000 | $1,935,000 | -7.0% |
| 2025 | $1,397,000 | $683,000 | $2,080,000 | -0.3% |
| 2024 | $1,386,000 | $701,000 | $2,087,000 | -0.3% |
| 2023 | $1,386,000 | $708,000 | $2,094,000 | +18.0% |
| 2022 | $1,182,000 | $593,000 | $1,775,000 | +20.9% |
| 2021 | $896,000 | $572,000 | $1,468,000 | - |