





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,789 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,554 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,796 sqft) |
| Land Frontage | 48.3 ft |
| Land Dimensions | 48.3 x 131.90 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 003-161-676 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
1279 Erskine Street
| Sold Price: | $1,730,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,612 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,919 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3069638 |
| Distance: | 202 m |
1257 Hudson Street
| Sold Price: | $1,620,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,021 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,639 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3084243 |
| Distance: | 212 m |
2612 Auburn Place
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,202 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,244 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3100429 |
| Distance: | 626 m |
2608 Turret Crescent
| Sold Price: | $1,485,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,494 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,726 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3099105 |
| Distance: | 678 m |
2941 Cord Avenue
| Sold Price: | $1,506,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,765 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,407 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3118842 |
| Distance: | 748 m |
1402 Briarcliffe Drive
| Sold Price: | $1,518,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,163 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,158 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3060847 |
| Distance: | 798 m |
1269 Michigan Drive
| Asking Price: | $1,649,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,308 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,351 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114978 |
| Distance: | 393 m |
2655 Delahaye Drive
| Asking Price: | $1,788,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,455 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,990 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112756 |
| Distance: | 594 m |
2983 Albion Drive
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,090 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,748 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119413 |
| Distance: | 743 m |
2974 Delahaye Drive
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,987 sqft |
| Price / SqFt: | $364 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,171 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109534 |
| Distance: | 944 m |
1476 Lansdowne Drive
| Asking Price: | $1,749,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,213 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,907 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125549 |
| Distance: | 1.1 km |
1410 Mountainview Court
| Asking Price: | $1,580,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,127 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,726 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3118712 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,373,000 | $240,000 | $1,613,000 | -2.1% |
| 2025 | $1,417,000 | $230,000 | $1,647,000 | -0.4% |
| 2024 | $1,411,000 | $243,000 | $1,654,000 | +0.7% |
| 2023 | $1,391,000 | $251,000 | $1,642,000 | +16.2% |
| 2022 | $1,197,000 | $216,000 | $1,413,000 | +21.2% |
| 2021 | $955,000 | $211,000 | $1,166,000 | +3.3% |
| 2020 | $910,000 | $219,000 | $1,129,000 | - |