







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,633 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,103 sqft |
| Age | 88 years (1938) |
| Land |
| Land Size | 0.39 ac (17,195 sqft) |
| Land Frontage | 102 ft |
| Land Dimensions | 102 x 153 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 010-869-123 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby North Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $3,189,000 | $10,000 | $3,199,000 | +7.1% |
| 2025 | $2,977,000 | $10,000 | $2,987,000 | +6.0% |
| 2024 | $2,809,000 | $10,000 | $2,819,000 | +3.9% |
| 2023 | $2,702,000 | $10,000 | $2,712,000 | +11.3% |
| 2022 | $2,427,000 | $10,000 | $2,437,000 | +17.8% |
| 2021 | $2,058,000 | $10,000 | $2,068,000 | -7.1% |
| 2020 | $2,215,000 | $10,000 | $2,225,000 | - |
7566 Kraft Place
| Sold Price: | $2,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,564 sqft |
| Price / SqFt: | $850 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.36 ac. (15,892 sqft) |
| Days on Market: | 200 |
| MLS® Number: | R3035041 |
| Distance: | 813 m |
7475 Colleen Street
| Sold Price: | $1,995,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,709 sqft |
| Price / SqFt: | $1,167 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,683 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3093656 |
| Distance: | 977 m |
6560 Winch Street
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,228 sqft |
| Price / SqFt: | $875 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3079650 |
| Distance: | 1.9 km |
6390 Winch Street
| Sold Price: | $1,930,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,306 sqft |
| Price / SqFt: | $837 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3069869 |
| Distance: | 2.1 km |
6545 Charles Street
| Sold Price: | $2,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,385 sqft |
| Price / SqFt: | $893 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,032 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3081951 |
| Distance: | 2.1 km |
6190 Sumas Street
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,043 sqft |
| Price / SqFt: | $930 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3089548 |
| Distance: | 2.2 km |
7605 Lawrence Drive
| Asking Price: | $2,165,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,544 sqft |
| Price / SqFt: | $851 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,002 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122221 |
| Distance: | 423 m |
3055 Rothbury Place
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,302 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,380 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099468 |
| Distance: | 468 m |
7389 Kraft Crescent
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $863 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,717 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102763 |
| Distance: | 680 m |
7046 Hillview Street
| Asking Price: | $2,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,406 sqft |
| Price / SqFt: | $956 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,635 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097587 |
| Distance: | 1.1 km |
1190 Augusta Avenue
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,519 sqft |
| Price / SqFt: | $734 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (1 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090788 |
| Distance: | 1.4 km |
6921 Winch Street
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $1,000 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,045 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118597 |
| Distance: | 1.5 km |