































| Pricing | |
| Asking Price | $2,199,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,762 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,200 sqft |
| Age | 74 years (1952) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (8,045 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 121.9 ft |
| Price per Land SqFt | $273.34 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 002-585-049 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby North Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
6850 Halifax Street
| Asking Price: | $2,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,716 sqft |
| Price / SqFt: | $810 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,877 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113219 |
| Distance: | 278 m |
7055 Kitchener Street
| Asking Price: | $1,889,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,689 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,525 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3120063 |
| Distance: | 329 m |
7008 Curtis Street
| Asking Price: | $1,995,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,580 sqft |
| Price / SqFt: | $773 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,250 sqft) |
| Days on Market: | 229 |
| MLS® Number: | R3056559 |
| Distance: | 571 m |
6524 Charles Street
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,338 sqft |
| Price / SqFt: | $855 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,190 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3086447 |
| Distance: | 652 m |
6539 Napier Street
| Asking Price: | $2,190,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,968 sqft |
| Price / SqFt: | $1,113 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,930 sqft) |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3077264 |
| Distance: | 772 m |
951 Everett Crescent
| Asking Price: | $1,788,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,577 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,001 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3119790 |
| Distance: | 833 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,907,000 | $48,600 | $1,955,600 | -3.3% |
| 2025 | $1,976,000 | $47,000 | $2,023,000 | +1.7% |
| 2024 | $1,939,000 | $49,900 | $1,988,900 | +5.1% |
| 2023 | $1,841,000 | $51,200 | $1,892,200 | +30.9% |
| 2021 | $1,387,000 | $59,000 | $1,446,000 | +9.1% |
| 2020 | $1,271,000 | $53,800 | $1,324,800 | - |
Asking Price is 12.4% higher than Assessed Value (2026).