


















| Pricing | |
| Asking Price | $2,300,000 |
| Price per Floor SqFt | $956 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,718 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,406 sqft |
| Age | 66 years (1960) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,635 sqft) |
| Price per Land SqFt | $301.24 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 010-289-054 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby North Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,625,000 | $47,000 | $1,672,000 | -4.6% |
| 2025 | $1,701,000 | $52,000 | $1,753,000 | -0.7% |
| 2024 | $1,710,000 | $54,700 | $1,764,700 | +10.3% |
| 2023 | $1,543,000 | $56,200 | $1,599,200 | +6.0% |
| 2022 | $1,451,000 | $58,200 | $1,509,200 | +19.5% |
| 2021 | $1,234,000 | $29,000 | $1,263,000 | +4.0% |
| 2020 | $1,188,000 | $26,500 | $1,214,500 | - |
Asking Price is 37.6% higher than Assessed Value (2026).
7389 Kraft Crescent
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $863 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,717 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102763 |
| Distance: | 700 m |
3055 Rothbury Place
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,302 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,380 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3099468 |
| Distance: | 805 m |
6890 Hycrest Drive
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,104 sqft |
| Price / SqFt: | $855 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,049 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123178 |
| Distance: | 883 m |
7605 Lawrence Drive
| Asking Price: | $2,165,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,544 sqft |
| Price / SqFt: | $851 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,002 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122221 |
| Distance: | 1.1 km |
2336 Kensington Avenue
| Asking Price: | $1,880,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,375 sqft |
| Price / SqFt: | $792 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,890 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122402 |
| Distance: | 1.3 km |
6850 Halifax Street
| Asking Price: | $2,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,716 sqft |
| Price / SqFt: | $810 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,877 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113219 |
| Distance: | 1.5 km |