



















| Pricing | |
| Asking Price | $1,899,000 |
| Price per Floor SqFt | $863 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,197 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,200 sqft |
| Age | 50 years (1976) |
| Land |
| Land Size | 0.22 ac (9,717 sqft) |
| Land Frontage | 79 ft |
| Land Dimensions | 79 x 123 ft |
| Price per Land SqFt | $195.43 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 002-996-146 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby North Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
3055 Rothbury Place
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,302 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,380 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099468 |
| Distance: | 212 m |
7605 Lawrence Drive
| Asking Price: | $2,165,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,544 sqft |
| Price / SqFt: | $851 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,002 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122221 |
| Distance: | 431 m |
7046 Hillview Street
| Asking Price: | $2,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,406 sqft |
| Price / SqFt: | $956 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,635 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097587 |
| Distance: | 700 m |
6890 Hycrest Drive
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,104 sqft |
| Price / SqFt: | $855 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,049 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123178 |
| Distance: | 1.2 km |
#3 3874 Winlake Crescent
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,656 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,216 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128351 |
| Distance: | 1.3 km |
8240 Manson Drive
| Asking Price: | $2,198,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,265 sqft |
| Price / SqFt: | $970 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,799 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117908 |
| Distance: | 1.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,963,000 | $105,000 | $2,068,000 | -6.0% |
| 2024 | $2,065,000 | $135,000 | $2,200,000 | +10.8% |
| 2023 | $1,864,000 | $122,000 | $1,986,000 | +5.8% |
| 2022 | $1,752,000 | $125,000 | $1,877,000 | +20.1% |
| 2021 | $1,490,000 | $72,700 | $1,562,700 | +4.9% |
| 2020 | $1,418,000 | $71,800 | $1,489,800 | - |
Asking Price is 8.2% lower than Assessed Value (2026).